پارکت-چوبی-برای-فضای-باز-2

پارکت چوبی برای فضای باز

برخلاف تصور رایج، پارکت چوبی برای فضای باز نیز مناسب است. این پارکت‌ها، خلاف پارکت‌های داخل ساختمانی، باید ویژگی‌های دیگری نیز داشته باشند. در واقع، پارکت‌های چوبی عناصر چوبی، جامد و طبیعی هستند که به شکل کاشی‌ها یا مستطیل‌هایی در آمده‌اند که در برابر آب مقاوم هستند و به دلیل مقاومت و دوام بالای آنها، برای محیط‌های بیرون از ساختمان ایده آل خواهند بود. ایوان‌ها، باغ‌ها، روف‌گاردن‌ها، کناره‌های استخر، گذرگاه‌های ساحلی و … محیط‌های مناسبی برای نصب این کفپوش‌ها خواهد بود.

نصب پارکت چوبی برای فضای باز

ضخامت، عرض و طول این کفپوش‌ها می‌تواند با توجه به نوع چوب و در دسترس بودن آن متفاوت باشد. قبل از نصب ابتدا بهتر است کف‌سازی انجام شود تا پارکت‌ها به صورت نواری روی آن نصب شوند. چنین تکیه‌گاهی می‌تواند از همان تخته‌ها (یا مواد مناسب برای زیرسازی در فضای باز) ساخته شده باشد تا روی لایه زیرین کفپوش به فاصله حدود ۳۰/۴۰ سانتی‌متر گذاشته شود.

این تایل‌های کفپوش با استفاده از پیچ‌هایی که فاصله حداقل ۳ میلی متری دارند، روی تکیه‌گاه نصب می‌شوند. این فاصله برای این است تا امکان تخلیه آب (در زمان تمیز کردن، بارش باران یا برف) فراهم شود. پیچ‌های فولادی ضد زنگ با استفاده از صفحات و پیچ های پنهان شیار دوتایی باید به صورت ترکیبی قرار داده شوند.

توجه کنید که به منظور جلوگیری از ایجاد ترک و بروز عوارض در هنگام نصب به دلیل تراکم بالای مواد، سوراخ شدن محل ضروری است. پس از نصب، کفپوش باید با روغن‌های مخصوص گیاهی یا پرایمرهای طبیعی روغنکاری شود. چنین عملیاتی باید به‌طور دوره‌ای قبل از تابستان و زمستان تکرار شود. نوع چوب‌های به کار رفته در کفپوش‌های فضای باز معمولاً از جنس (ایپه، لاپاچو (Tabebuia) و ساج حرارت دیده است.

در مورد نصب پارکت چوبی برای فضای باز اساساً دو راه وجود دارد. اولین راه این است که مسیر سنتی و مرسوم عرشه‌بندی در فضای باز را طی کنید و راه دوم ساختن یک طبقه مجزا به صورت راه‌رو، به همان روشی که در داخل خانه انجام می‌دهید، اما در فضای باز. همانطور که حدس می‌زنید، دشوارترین مرحله برای نصب پارکت چوبی برای فضای باز، جلوگیری از نوسانات شدید دما و رطوبت به وسیله موادی است که پارکت چوبی به کمک آن باید با نوسانات مقابله کند.

کفپوش چوبی، محصولی است که با افزایش و از دست دادن رطوبت، منبسط و منقبض می‌شود و مجبور است با بالا و پایین شدن دما، چه روز به روز و چه فصل به فصل، مقابله کند. این انبساط و انقباض در انواع چوب‌ها کاملاً طبیعی است و معمولاً هنگام نصب پارکت چوبی برای فضای باز و در داخل خانه، با گنجاندن یک شکاف راهی برای انبساط و انقباض کوچک چوب مهیا می‌شود.

با این حال، در فضای باز، از آنجایی که تغییرات رطوبت و دما می‌تواند بسیار شدیدتر باشد، شناسایی یک کفپوش چوبی که بتواند از این مشکلات جان سالم به در ببرد، دشوار است. برخی از چوب‌های سخت مانند گردو، بلوط و چوب گیلاس نتایج عالی را از نصب پارکت چوبی برای فضای باز ارائه کرده‌اند. شما باید صرف‌نظر از وعده‌هایی که توسط تأمین‌کننده‌گان مصالح یا … داده می‌شود، در انتخاب خود محتاط باشید.

بسیاری از شرکت‌ها بسیاری از کفپوش‌ها، را مخصوص پارکت چوبی برای فضای باز می‌نامند، اما این فقط یک تبلیغ است و در واقع، چیزی که آنها پیشنهاد می‌کنند یک کفپوش معمولی برای پروژه‌های داخلی شماست. تولید پارکت چوبی برای فضای باز در واقع کفپوش چوبی است که با هدف گذراندن عمر خود در فضای باز طراحی شده است. این پارکت‌ها معمولاً برای مقاومت در برابر چالش‌های دمایی و رطوبتی ساخته می‌شوند.

اگر می‌خواهید پارکت چوبی برای فضای باز را مستقیماً روی زمین قرار دهید، باید یک چهارچوب محکم برای ساخت آن ایجاد کنید. شما می‌توانید یک پایه بتنی را انتخاب کرده یا یک چهارچوب چوبی بسازید که پارکت را روی آن قرار دهید. در هر صورت، باید مراقب باشید تا ترتیباتی را برای تخلیه بارندگی و رطوبت انجام دهید. هرگونه رطوبتی که روی چوب باقی بماند، آن را خراب می‌کند و باعث تاب‌خوردگی، کمانش و پوسیدگی آن می‌شود.

یکی از کارهایی که می‌توانید برای محافظت از هر نوع پارکت چوبی برای فضای باز استفاده کنید انتخاب روکش مناسب و مطمئن است. در حالت ایدئال، باید روکشی را انتخاب کنید که در برابر آب مقاوم باشد و همچنین به آن کمک کند در تمام طول سال در برابر نور خورشید مقاومت کند. علاوه بر این، اگر چوبی با رنگ تیره انتخاب کردید، از یک فیلتر UV برای پوشش چوب خود استفاده کنید تا رنگ خود را حفظ کند.

نحوه حفظ پارکت چوبی برای فضای باز

حفظ چوب در فضای باز از اهمیت حیاتی برخوردار است. بدون حفاظت مناسب، رطوبت، آفتاب، باران، یخ زدگی و … می‌تواند اثرات منفی زیادی بر پایداری و ظاهر سازه چوبی شما داشته باشد. سازه‌های چوبی با رعایت چند قانون ساده می‌توانند برای همیشه دوام بیاورند.


  • خود چوب

مطمئن شوید که چوب کاملاً خشک شده است تا از انقباض آن جلوگیری شود. اگر نشانه‌ای از سبز بودن چوب وجود دارد، خود را از دردسر نجات دهید و آن را نخرید. متداول‌ترین نوع چوب مورد استفاده در فضای باز چوب فرآوری شده است، مخصوصاً کاج یا صنوبر تحت‌فشار، ارزان‌تر و راحت‌تر هستند.


  • بهداشت پارکت چوبی برای فضای باز

نگرانی‌های بهداشتی پیرامون ایمنی مواد شیمیایی مورد استفاده در تعمیر پارکت چوبی در سال‌های اخیر افزایش یافته است. بهتر است از مواد طبیعی برای تمیزی و نگهداری پارکت‌های چوبی چه در فضای باز و چه در داخل خانه استفاده کنید.

برای جلوگیری از پوسیدگی، مواد نگهدارنده باید به‌طور منظم استفاده شود، مواد نگهدارنده با کیفیت خوب را می‌توان از اکثر فروشگاه‌های مواد غذایی خریداری کرد. تصفیه آب رایج‌ترین شکل شست‌وشو است، با استفاد از آب، به‌طور طبیعی از رشد کپک‌ها و قارچ‌هایی که می‌توانند یکپارچگی چوب را به خطر بیندازند، جلوگیری می‌کند.


  • رنگ‌آمیزی

دو نوع اصلی رنگ‌آمیزی برای پارکت‌های چوبی وجود دارد، طبیعی و غیرطبیعی. هر دو گزینه به نگهداری و مراقبت نیاز دارند.

رنگ طبیعی: رنگ‌های طبیعی از رنگدانه‌های شفاف تولید می‌شوند و یک مرحله استفاده خواهند شد.

غیرطبیعی: هنگام ساخت هر چیزی از چوب بهتر است از دو مرحله رنگ‌آمیزی استفاده کنید. حداقل دو لایه از پرایمر را اعمال کنید و قبل از استفاده از لایه دوم، مطمئن شوید که لایه اول کاملاً خشک شده است.

جمع‌بندی

پارکت چوبی برای فضای باز انواع مختلفی داشته و در ابعاد مختلف در محیط‌های متفاوتی قابل نصب است. نگهداری از این کفپوش‌های چوبی در عین آسانی بسیار سخت است و باید با دقت به آنها رسیدگی کرد. قیمت‌ پارکت چوبی متفاوت بوده و بسته به نوع چوب و متریال‌های به‌کار رفته در محیط برای زیرسازی، بودجه انعطاف‌پذیری را باید پرداخت.

برچسب ها: بدون برچسب

Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *